Аналіз та інтерпретація візуальних текстів культури
DOI:
https://doi.org/10.34026/1997-4264.30.2022.259501Ключові слова:
текст культури, візуальний текст, образ, інтерпретація тексту культуриАнотація
У статті розглянуто явище візуального як особливий засіб осмислення та засвоєння людиною дійсності, з’ясовано сутність поняття «текст культури» й виявлено специфіку його культурологічної інтерпретації, що передбачає побудову комунікативних відносин між текстом культури, його «автором», добою та суб’єктом-інтерпретатором. Встановлено, що інтерпретація тексту культури залежить від часової дистанції першоджерела відносно сучасності й значущості тексту культури для сьогодення; переміщення об’єкта аналізу з однієї культури в іншу; процесів соціальної адаптації — популяризації, масовості, спрощеності. Доведено, що аналіз та інтерпретація візуальних текстів культури — це універсальні механізми тлумачення, що виявляються в усвідомленні та розумінні людиною цінностей культури; це відображений у формах і образах «зовнішній світ», який проживає суб’єкт культури та набуває досвіду взаємодії з ним.
Посилання
Simbirczeva, N. A. (2014). Interpretacziya vizualnogo v usloviyakh sovremennoj kultury [Interpretation of the visual in modern culture]. Izvestiya VGPU. № 3 (88). S. 33-36 [in russian].
Rose, G. (2004). Visual Methodologies: An Introduction to the Interpretation of Visual Materials. London : Sage. 287 p.
Simbirczeva N. A. (2017). Teksty kultury: spetsyfyka ynterpretatsyy: dys. … d. kulturolohyy [Texts of culture: the specifics of interpretations: dis. … d. cultural studies]. Ekaterynburh. 361 s. [in russian].
Bell, P. (2003). Content analysis of visual images. London : Sage. 185 r.
Simbirczeva N. A. (2013). Vizualnyj tekst kak yavlenie sovremennoj kultury. Istoricheskie, filosofskie, politicheskie i yuridicheskie nauki, kulturologiya i iskusstvovedenie [Visual text as a phenomenon of modern culture. Historical, philosophical, political, and legal sciences, cultural studies, and art history]. Voprosy teorii i praktiki. Tambov : Gramota. №7 (33). S. 183-185 [in russian].
Arnkhejm, R. (1974). Iskusstvo i vizualnoe vospriyatie [Art and visual perception]. Moskva : Progress. 392 s. [in russian].
Chudovska-Kandyba, I. (2009). Vizualne u doslidzhenniakh kultury [Visually in previous cultures]. Kyiv : Instytut sotsiolohii NANU. 213 s. [in Ukrainian].
Kolodij, V. V. (2011). Videnie i osobennosti sovremennogo vizualnogo opyta [Vision and features of modern visual experience]. Tomsk : Izvestiya Tomskogo politekhnicheskogo universiteta. T. 318. № 6. S. 114-119 [in russian].
Baker, P. (2011). Key Terms in Discourse Analysis. New York: Continuum International Publishing Group. 242 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, подають наукові статті для публікації у «Науковому Віснику» на таких умовах:
а) Автори, подаючи наукові статті для публікації, надають збірнику «Науковий Вісник» право першої публікації (за ліцензією Creative Commons Attribution). Це дає змогу іншим ділитися роботою з підтвердженням авторства роботи та первинної публікації в цьому збірнику. Водночас за авторами зберігаються в повному обсязі авторські права, що підтверджується Законом України про авторське право і суміжні права за № 3702-ХІІ від 23.12.1993 р.;
б) Автори мають право укладати додаткові окремі угоди на договірній основі стосовно невиключного поширення опублікованої версії Збірника (публікації в книжці, інституційному сховищі тощо), з підтвердженням початкової публікації в цьому виданні;
в) Автори також мають право розмістити свої праці в мережі Інтернет (на їх веб-сайті чи в іниституційних сховищах) до подання чи під час подання праць на розгляд редакційної ради Збірника.
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
За авторами збірника наукових праць «Науковий Вісник Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого» / «Naukovij vìsnik Kiïvskogo nacìonalnogo unìversitetu teatru, kìno ì telebačennâ ìm. Ì.K. Karpenka-Karogo» зберігається авторське право що підтверджується Законом України про авторське право і суміжні права за № 3702-ХІІ від 23.12.1993 р. (остання поточна редакція 14.10.2020). За ліцензійними умовами надається право також і редакції збірника публікувати оригінальні наукові статті, що містять нові наукові дослідження й не публікувалися в інших виданнях.
Ліцензійна політика журналу сумісна з переважною більшістю політик відкритого доступу та архівування матеріалів. Всі матеріали поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому журналі. Автор зберігає авторські права і права на публікацію без обмежень.
Погляди авторів публікацій можуть не збігатися з поглядами редакції. За достовірність фактів, дат, прізвищ тощо відповідальність несуть автори.